O Elenie

Kolagen – czym jest, rodzaje kolagenu

Choć do niedawna nie poświęcano mu wiele uwagi, dziś wiadomo, że kolagen jest jednym z głównych składników budulcowych każdego organizmu. Czym dokładnie jest, jakie są jego rodzaje i w jakich produktach możemy go znaleźć — o tym wszystkim dowiedzą się Państwo w naszym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Czym jest kolagen?

To rodzaj białka występującego naturalnie w ciele każdego człowieka, które jest odpowiedzialne za wypełnianie przestrzeni międzykomórkowej, zapewnienie tkankom elastyczności oraz odporności na rozciąganie. Kolagen znajduje się w prawie każdej tkance organizmu ludzkiego, a jego produkcja może spadać wraz z wiekiem, powodując różnego rodzaju objawy. Pierwszymi symptomami świadczącymi o spadku naturalnej produkcji włókien jest utrata jędrności skóry i pojawiające się pierwsze zmarszczki.

Rodzaje kolagenu

Najważniejszym z rodzajów tego rodzaju naturalnego białka jest oczywiście kolagen typu 1., który stanowi aż 90% swojej zawartości w ciele każdego człowieka. Znajduje się w kościach, skórze, wiązadłach, ścięgnach oraz rogówce oka.

Typ 2. to dominujący składnik chrząstek, tkanki szklistej oraz nabłonka rogówki, natomiast typ 3. znajdziemy w skórze właściwej oraz najważniejszych organach takich jak wątroba, płuca, śledziona czy naczynia krwionośne. Typ 4. występuje w komórkach nerwowych, włóknach mięśniowych, nabłonku i śródbłonku, a także tkance tłuszczowej. Kolagen typu 5. i 11. to z kolei białko, które jest składnikiem budulcowym chrząstek i dysków międzykręgowych. Jak widać, znajduje się ono w praktycznie każdej tkance naszego organizmu, dlatego właśnie jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania na co dzień.

W jakich produktach można znaleźć kolagen?

Produktami, o których najczęściej można usłyszeć, że zawierają ten rodzaj białka, są wszelkiego rodzaju kosmetyki — najczęściej kremy i sera do twarzy. Warto jednak wiedzieć, że kolagen dostępny jest także w suplementach diety w formie wygodnych do spożycia kapsułek. Jego naturalnym źródłem, o które warto wzbogacić swoją dietę, są z kolei wszelkiego rodzaju podroby, galaretki i inne produkty na bazie żelatyny.